Kiedy składamy wniosek o pożyczkę, to oczywiście mamy nadzieję na pozytywne jego rozpatrzenie. Czasami jednak tak się nie staje. Powody odmowy przyznania pożyczki mogą być różne, ale nie musimy się załamywać. Czasami naprawdę niewiele potrzeba, aby pożyczkodawca zmienił zdanie. W takim razie sprawdźmy, co zrobić w przypadku odrzucenia naszego wniosku o pożyczkę.

Negatywna weryfikacja wniosku o pożyczkę – jak to możliwe?

Pożyczkodawcy pozabankowi nie kierują się tak rygorystycznymi zasadami przyznawania pożyczek jak banki. Nie oznacza to jednak, że pożyczkę może dostać każda osoba. Przede wszystkim musimy spełnić określone wymagania formalne. Mogą one dotyczyć ograniczeń wiekowych. Niektóre firmy pożyczkowe nie są skłonne udzielić pożyczki tym, którzy nie ukończyli 21. roku życia albo mają więcej niż 70 lat. Dlatego warto zapoznać się z wymogami formalnymi, zanim zdecydujemy się wypełnić formularz. Nieodpowiedni przedział wiekowy to nie jest jedyny powód odmowy. Przyjrzyjmy się innym.

Pomyłki w formularzu rejestracyjnym

Niekoniecznie muszą one wynikać z celowego zatajenia jakichś faktów. Najczęściej to efekt zbyt szybkiego wpisywania danych, a zwłaszcza niesprawdzenia ich poprawności przed akceptacją. Wniosek? Lepiej dwa razy zerknąć na to, co wpisujemy niż dziwić się, że formularz został odrzucony z powodu literówek w nazwisku, mailu czy numerze telefonu. Szkoda czasu na ponowne składanie wniosku i niepotrzebnych nerwów.

Gorzej, gdy celowo próbujemy pożyczkodawcę wprowadzić w błąd i np. zawyżamy osiągane dochody albo ukrywamy swoje zadłużenie. Jeżeli taki fakt zostanie odkryty przez pożyczkodawcę, to możemy od razu zapomnieć o pożyczce w tej firmie.

Niezapłacone zaległe zobowiązania

W przypadku firm pożyczkowych zasada jest taka, że osoba mająca aktywną pożyczkę w tejże instytucji albo zaległości w spłacie zobowiązania nie dostanie kolejnej pożyczki. Innymi słowy, nie możemy mieć dwóch pożyczek zaciągniętych w jednej firmie, więc wniosek o następną pożyczkę zostaje odrzucony. Jaka rada? Możliwości są dwie – albo spłacamy wcześniejsze zobowiązanie i dopiero wtedy ubiegamy się o kolejne (jeżeli koniecznie chcemy u tego samego pożyczkodawcy), albo składamy wniosek w innej firmie. Ważne tylko, aby ta druga firma nie miała tego samego właściciela, więc musimy to sprawdzić.

Problemy z przelewem weryfikacyjnym

Jednym ze sposobów potwierdzenia tożsamości klienta jest przelew weryfikacyjny wykonany według ściśle określonych zasad. A ta najważniejsza głosi, że możemy to zrobić wyłącznie z konta osobistego, którego jesteśmy jedynym właścicielem. Dlatego nasz wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony, jeżeli spróbujemy przelać symboliczną złotówkę z konta firmowego lub prowadzonego wspólnie z kimś innym (nieważne, czy to małżonek czy dziecko). Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Ponownie mamy dwa rozwiązania. Jedno polega na założeniu indywidualnego konta osobistego. Możemy to uczynić online, a dostępne są konta darmowe w obsłudze. Druga opcja, to skorzystanie z innej formy potwierdzenia tożsamości np. za pomocą specjalnych aplikacji – jednak nie wszyscy pożyczkodawcy udostępniają taką możliwość.  

Zbyt niskie dochody

Taki problem może pojawić się, jeżeli wnioskujemy o za wysoką kwotę pożyczki w stosunku do deklarowanych dochodów. Jeżeli znalezienie lepiej płatnej posady nie wchodzi w grę, to zawsze możemy rozważyć podjęcie jakiegoś dodatkowego zajęcia np. przy pracach sezonowych. W okresie wiosenno-letnim łatwo znaleźć jakąś pracę w rolnictwie lub ogrodnictwie, z kolei w okresie przedświątecznym w handlu, usługach pocztowych albo kurierskich. Inna opcja polega na obniżeniu wnioskowanej kwoty.

Zadłużenie lub zła historia kredytowa

Musimy pamiętać, że niektórzy pożyczkodawcy sprawdzają bazę BIK lub bazy gospodarcze odnotowujące dłużników. Negatywne zapisy w nich mogą (choć nie muszą) stać się podstawą do odrzucenia wniosku o pożyczkę. Co musimy zrobić, aby taki wniosek został rozpatrzony pozytywnie? Jeżeli obawiamy się negatywnej weryfikacji z powodu wpisów w BIK czy KRD, to przede wszystkim powinniśmy zobaczyć, czy mamy szansę na ich zlikwidowanie. Możemy spróbować wyczyścić swoją negatywną historię kredytową bądź spłacić zadłużenie wobec wierzycieli. Inna opcja polega na sprawdzeniu, w jakie bazy ma wgląd dany pożyczkodawca i ewentualnie wybierać inną firmę.

Co możemy zrobić w przypadku odrzucenia wniosku o pożyczkę?

Jak widać z powyższych przykładów zawsze mamy jakieś rozsądne wyjście z sytuacji, więc nie musimy się poddawać. Problem może wynikać z tego, że spektrum przyczyn odmowy jest szerokie, a nie wszyscy pożyczkodawcy uzasadniają swoją odmowę przyznania pożyczki. W takiej sytuacji możemy spróbować poprosić o uzasadnienie. Jednak najważniejsze, aby rozsądnie wybierać potencjalnego pożyczkodawcę i przede wszystkim pisać prawdę w formularzu. Koniecznie jest także sprawdzenie wszystkich danych, aby nie doszło do przypadkowej pomyłki.

W razie odmowy mamy do wyboru – spróbować jeszcze raz w tej samej firmie albo złożyć wniosek w innej firmie pożyczkowej (ale musi ona mieć też innego właściciela). Jest jeszcze trzecia opcja, czyli skorzystanie z pożyczki prywatnej