Każdy przedsiębiorca potrzebuje środków na rozwój swojej firmy. Dotyczy to zarówno nowo powstałych podmiotów gospodarczych, jak i tych, których historia jest znacznie dłuższa. Podstawowy dylemat dotyczy wtedy kwestii, gdzie złożyć wniosek o pożyczkę lub kredyt, aby przejść pozytywna weryfikację. Sprawdzamy możliwości.

Pożyczka czy kredyt? Na co się zdecydować?

Odpowiedź nie jest taka oczywista. Niektórzy szukają opcji finansowania w banku. Jednak warto pamiętać, że nowe firmy czy start-upy niekoniecznie mają argumenty dla banków, aby udzielić im kredytu. Dlatego wielu młodych przedsiębiorców szuka wsparcia w rynku pozabankowym. Pożyczka dla firm z sektora pozabankowego to dobre rozwiązanie, szczególnie gdy szuka się sprawnego procesu weryfikacyjnego – z uproszczonymi procedurami i niewielkimi wymogami.

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że instytucje bankowe nie mogą sobie pozwolić na pozytywną weryfikację wniosku o kredyt dla firm, jeżeli wnioskodawca nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej, nie przedstawi solidnego biznesplanu i nie dostarczy wielu niezbędnych dokumentów. O jakie dokumenty chodzi?

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć zaświadczenie o wpisie do CEIDG oraz o nadaniu numeru NIP i REGON. Z kolei dla spółek osobowych i prawa handlowego obowiązuje przedstawienie umowy spółki, odpisu z KRS i zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON. Do tego jeszcze należy dołączyć wyciągi z firmowych kont bankowych czy deklarację PIT

Dzięki pożyczce dla firm nawet przedsiębiorcy z odrzuconymi w banku wnioskami mogą uzyskać fundusze na założenie lub rozwój swojej firmy. To doskonałe źródło finansowania, o ile oczywiście dobrze wykorzysta się otrzymane środki. Co ważne, o pożyczkę dla firm z powodzeniem mogą ubiegać się początkujący przedsiębiorcy.

Pożyczka dla firm – zalety i wady takiego rozwiązania

Przed podpisaniem umowy pożyczkowej na pewno należy przyjrzeć się różnym ofertom, a przede wszystkim dokładnie przeczytać wszystkie zapisy. Istotne są całkowite koszty zobowiązania, o czym informuje rzeczywista toczna stopa oprocentowania (RRSO). To jest właśnie kluczowy wskaźnik.

Wśród podstawowych zalet pożyczek dla firm oferowanych przez sektor pozabankowy należy wskazać:

  • Proste procedury wnioskowania i weryfikacji złożonych wniosków
  • Szybką decyzję o przyznaniu środków – w efekcie pieniądze błyskawicznie są do dyspozycji
  • Możliwe wysokie kwoty pożyczki w długim okresie kredytowania
  • Pożyczki dostępne dla nowych firm, start-upów, mikrofirm i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą
  • Wszystkie formalności można załatwić przez internet

Jakie kwestie można uznać za wady? To przede wszystkim:

  • Możliwa weryfikacja baz gospodarczych
  • Dodatkowe opłaty związane z uruchomieniem pożyczki np. prowizja
  • Konieczność dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania np. weksel lub zastaw (szczególnie przy pożyczkach prywatnych)
  • Problemy z wcześniejszą spłatą (niektórzy pożyczkodawcy w ogóle nie dają takiej opcji, inni wymagają dodatkowych opłat)

Warto natomiast podkreślić, że pożyczka dla firm z sektora pozabankowego w wielu przypadkach okazuje się jedyną opcją na uzyskanie finansowania dla swojej firmy, zwłaszcza gdy chodzi o nową firmę albo przedsiębiorstwo ma poważne problemy finansowe i potrzebuje zastrzyku pieniężnego, aby przetrwać na rynku.

O czym pamiętać przed zdecydowaniem się na pożyczkę dla firmy?

Mimo że uzyskanie pozytywnej weryfikacji wniosku o pożyczkę jest znacznie łatwiejsze, to warto pamiętać o wszelkich konsekwencjach podjętej decyzji. Dlatego zawsze należy pomyśleć, ile tak naprawdę wziąć pieniędzy. Nie ma sensu zapożyczanie się na wyższą kwotę niż realne potrzeby. Druga kwestia dotyczy rozsądnego spożytkowania uzyskanych środków. W związku z tym lepiej już wcześniej zastanowić się nad tym, na co przeznaczyć pożyczkę, aby mądrze ją wykorzystać. Trzecie kwestia związana jest z oszacowaniem swoich możliwości na spłatę zobowiązania zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pożyczka ma przecież pomóc w rozwoju firmy, a nie pogrążyć ją finansowo.

Z pewnością w innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy stawiają pierwsze kroki niż właściciele firm o w miarę ugruntowanej pozycji na rynku. Ci pierwsi potrzebują pieniędzy na dobry start, aby w ogóle zaistnieć w świadomości konsumentów i przebić się ze swoją ofertą, co takie proste nie jest.

Z kolei ci drudzy często myślą o dalszym rozwoju swojej firmy. Dla nich ciekawym rozwiązaniem okazuje się kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na inwestycję, dzięki któremu można myśleć o powiększeniu majątku przedsiębiorstwa poprzez np. zakup nowoczesnego sprzętu czy oprogramowania albo budowę nowej hali produkcyjnej. W przypadku kredytu inwestycyjnego trzeba mieć świadomość konieczności wniesienia wkładu własnego. Jego wysokość zależy od tego, gdzie wnioskuje się o przyznania tego typu zobowiązania. Kredyty inwestycyjne wymagają nie tylko wkładu własnego i dłuższego stażu działania, ale także opracowanego biznesplanu inwestycyjnego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym poradniku Jak starać się o kredyt inwestycyjny?