Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Pochopne decyzje dotyczące kredytów bądź pożyczek skutkują często problemami z terminową spłatą rat. Jednorazowe opóźnienie raczej nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami, ale często staje się początkiem naprawdę dużych kłopotów z trzymaniem się harmonogramu regulacji zadłużenia. W konsekwencji dług rośnie, a kolejne pożyczki jedynie pogłębiają ciężką sytuację.
Rozwiązaniem może się okazać złożenie wniosku o kredyt oddłużeniowy o wartości na tyle dużej, aby pokryć wszelkie zaległości finansowe. Innymi słowy, środkami uzyskanymi z kredytu oddłużeniowego reguluje się inne, wcześniejsze należności.

Podstawowym celem tego kredytu jest zatem pomoc w spłacie zaciągniętych już zobowiązań, a także zniwelowanie niekorzystnej historii kredytowej. Kredyt ten ma tym samym charakter ostatniej deski ratunku dla osoby zadłużonej, kiedy inne sposoby po prostu zawodzą. Trzeba jednak liczyć się z dość znaczącymi opłatami dodatkowymi oraz prowizją. Ma to związek z wysokim ryzykiem związanym ze wspomaganiem osoby będącej w spirali zadłużenia.
Z kredytu oddłużeniowego może skorzystać praktycznie każdy, kto ma na tyle wysokie zadłużenie, że nawet przesunięcie terminu spłaty nie przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej.

Kredyt oddłużeniowy krok po kroku

Proces uzyskania tego typu kredytu jest raczej skomplikowany, a ilość i rodzaj wymogów zależy od konkretnej instytucji przyznającej pieniądze, która musi przeprowadzić dość skrupulatną analizę sytuacji materialnej wnioskodawcy, aby znaleźć racjonalne podstawy do przyznania środków finansowych. Ryzyko zaś jest spore. Osoba składająca wniosek o kredyt oddłużeniowy musi się liczyć z koniecznością przedstawienia pełnej dokumentacji, a najważniejszym zaświadczeniem będzie potwierdzenie otrzymywania regularnych, comiesięcznych wpływów w określonej wysokości. Instytucja finansowa potrzebuje przecież jakiejkolwiek przesłanki, aby móc przyznać kredyt oddłużeniowy osobie nie tylko zadłużonej, ale również z negatywną historią kredytową – stałe dochody stanowią taki rodzaj zabezpieczenia. Poza wyciągiem z konta zazwyczaj wymagane jest też zaświadczenie o systematycznym opłacaniu składek ZUS.

Oczywiście niezbędne okazuje się również uczciwe przedstawienie pełnej listy zaległości finansowych – ważna jest zarówno łączna kwota zadłużenia, jak wysokość rat miesięcznych, a nawet identyfikacja wierzycieli. Zatajenie jakiejkolwiek istotnej informacji, a także nawet stosunkowo niewielkie przekłamanie automatycznie wiąże się z odmową przyznania kredytu oddłużeniowego, więc nie warto kombinować. Trudno liczyć na to, że bank czy instytucja finansowa dokładnie nie zweryfikuje wszystkich podanych wiadomości.
Warto sobie także uświadomić, że przy wysokiej kwocie zadłużenia może być wymagane zabezpieczenie kredytu wekslem lub nieruchomością, co oznacza konieczność dostarczenia numeru księgi wieczystej.

Na co koniecznie należy zwrócić uwagę?

Każda decyzja związana z finansami powinna być dokładnie przemyślana, szczególnie że w tym przypadku sytuacja jest naprawdę bardzo trudna. Chodzi przecież o osoby spłacające (a w zasadzie mające z tym problem) jednocześnie kilka rat i z negatywną historią kredytową. Dlatego warto zastanowić się nad możliwością wzięcia kredytu w kontekście konieczności spłaty wyższej raty. Ważne, aby nie pogorszyć jeszcze bardziej swojej już tak niełatwej sytuacji finansowej.
Niezbędna będzie też dokładna analiza dostępnych ofert kredytów oddłużeniowych, które mogą się różnić wysokością oprocentowania, prowizji oraz dodatkowych opłat. Nie wolno zapominać, że oprocentowanie może mieć charakter stały bądź zmienny. Znaczenie ma również długość okresu spłaty i oczywiście wysokość możliwej kwoty do zaciągnięcia, która przecież musi pokryć wcześniejsze zobowiązania finansowe.

Kredyt oddłużeniowy czy kredyt konsolidacyjny?

Wiele osób używa tych dwóch terminów zamiennie, co nie jest tak do końca zgodne z prawdą. Pomiędzy tymi produktami finansowymi zachodzą określone różnice, mimo też pewnych podobieństw. W obu przypadkach chodzi o pomoc tym, którzy sobie nie radzą ze spłatą zaciągniętych kredytów bądź pożyczek. Kredyt konsolidacyjny jest świetnym rozwiązaniem w przypadku zbyt wielu rat do spłacania i ma przede wszystkim na celu uporządkowanie sytuacji finansowej. Jedna rata jest po prostu wygodniejsza. Innymi słowy, ten rodzaj kredytu ma zapobiec powstaniu zaległości finansowych.

W przypadku kredytu oddłużeniowego, jak sama nazwa wskazuje, najważniejsze będzie uregulowanie dotychczasowych zobowiązań finansowych. To propozycja dla osób naprawdę mocno zadłużonych, którym zagraża już postępowanie komornicze, mają negatywną historię kredytową, nie radzą sobie z przestrzeganiem harmonogramu spłat i narastają coraz wyższe zaległości, a zwykłe odroczenie terminu spłaty niewiele mogłoby pomóc. Kredyt tego typu dotyczy sytuacji niemal beznadziejnych i staje się tym samym ostatnią deską ratunku.