Proces ubiegania się o pożyczkę ma jeden element wspólny dla wszystkich propozycji. Poszczególne oferty mogą się różnić wysokością przyznanej kwoty, długością terminu na spłatę czy wysokością oprocentowania. Jednak w każdym przypadku musimy się liczyć z koniecznością weryfikacji tożsamości. To swoisty rodzaj zabezpieczenia przed próbą oszustwa. Wszystko wskazuje na to, że w tej kwestii pożyczkodawcy coraz częściej będą korzystać z nowoczesnych form weryfikacyjnych z wykorzystaniem danych biometrycznych.

Obowiązkowy element aplikowania o pożyczkę

Żaden pożyczkodawca nie zdecyduje się na pozytywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę bez wcześniejszej weryfikacji tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy. To obowiązek prawny, a zarazem forma zabezpieczenia przed nieuczciwymi osobami. Weryfikacja ta polega na potwierdzeniu danych identyfikacyjnych podanych w formularzu. Może to nastąpić w dość tradycyjny sposób na podstawie konkretnego dokumentu tożsamości czy też danych z jakiegoś wiarygodnego źródła – taki charakter ma osobiste konto bankowe, z którego należy wykonać przelew weryfikacyjny. Coraz częściej możemy też spotkać się z metodą weryfikacji za pomocą dedykowanej aplikacji. Jednak w ostatnim czasie coraz głośniej o jeszcze innej formie potwierdzenia tożsamości, czyli selfie.

W stronę młodych, czyli pożyczka na selfie

Pożyczki wyjątkową popularnością cieszą się wśród młodego pokolenia, które tak bardzo sobie ceni szczególnie szybkość ich uzyskania oraz dostępność online. To właśnie młodzi klienci dyktują nowe trendy. Jak wiadomo wykonanie samemu sobie zdjęcia, a następnie jego publikowanie w serwisach społecznościowych jest jedną z ulubionych form rozrywki. 

Jednak dobra zabawa to jedno, natomiast selfie okazuje się ciekawą opcją na weryfikację tożsamości przy wzięciu pożyczki. Wykorzystuje się w tym aspekcie technologię zabezpieczeń biometrycznych. Chodzi tutaj o określone cechy biologiczne, które są całkowicie unikatowe i charakterystyczne dla danego człowieka. Te tak zwane dane biometryczne umożliwiają odróżnić jednego człowieka od drugiego, i to z niemal stuprocentowym prawdopodobieństwem.  Na podstawie zebranych informacji opracowuje się automatyczne systemy weryfikacji tożsamości, które wykorzystują specjalnie przygotowane zdjęcie do rozróżnienia jednej osoby od drugiej.

Tego typu dane mogą dotyczyć układu linii papilarnych, brzmienia głosu, geometrii dłoni i twarzy czy też obrazu tęczówki oka. Dzięki specjalnym czytnikom nie ma żadnych szans na obejście takich zabezpieczeń. Nikt nie powie, że np. dana tęczówka tak naprawdę należy do innej osoby. Właśnie dlatego skuteczność tego typu zabezpieczeń kusi pożyczkodawców działających online, ponieważ niemal całkowicie eliminuje wszelkie próby oszustwa. To ważne w kontekście budowania wiarygodności branży pożyczkowej. Systemu w zasadzie nie da się obejść ze względu na zaawansowane technologicznie oprogramowanie. Trudno się zatem dziwić, że to innowacyjne rozwiązanie, jakim jest pożyczka na selfie, może w niedługim czasie stać się najbardziej pożądane.

Nowoczesna forma weryfikacji

Ubieganie się o pożyczkę na selfie niewiele różni się pod względem formalnym od tych tradycyjnych. Także w tym przypadku należy określić kwotę, o jaką się wnioskuje oraz czas spłaty. Jednak potwierdzenie tożsamości nie następuje za pomocą przelewu czy aplikacji, ale z wykorzystaniem selfie. Co ważne, trzeba się podporządkować wytycznym ustalonym przez danego pożyczkodawcę. Selfie stosowane jako metoda weryfikacji podlega określonym regułom. 

Przede wszystkim takie zdjęcie powinno przedstawiać odpowiednio skadrowany wizerunek twarzy. Chodzi o to, osoba na zdjęciu była w pełni rozpoznawalna, i dlatego nie można sobie pozwolić na dziwne miny czy zasłonięcie części twarzy. W celu uniknięcia zafałszowania danych potencjalny pożyczkobiorca jest dodatkowo proszony o mrugnięcie bądź poruszenie głową. Dzięki temu wyklucza się możliwość zastosowania zdjęcia innej osoby. To nie wszystko, ponieważ czasami należy wykonać drugie zdjęcie, zawierające awers dokumentu tożsamości. Plik powinien być dobrej jakości, aby bez problemu można było rozpoznać wszystkie znaki. Znaczenie ma zatem oświetlenie.

Ułatwieniem jest fakt, że pożyczkobiorca nie musi później uzupełniać wniosku o pożyczkę swoimi podstawowymi danymi. Jak to możliwe? Wszystkie kluczowe informacje zostają odczytane ze zdjęcia dowodu, a następnie automatycznie umieszczone w poszczególnych miejscach formularza. Korzysta się w tym przypadku z zaawansowanej technologii optycznego rozpoznawania znaków. W ten sposób zapisywane jest imię i nazwisko potencjalnego pożyczkobiorcy, jego PESEL, a także numer dowodu tożsamości czy data jego wydania. Do uzupełnienia zostaje wyłącznie numer konta bankowego oraz numer telefonu.

Przyszłość z pożyczką na selfie

Wydaje się, że ten sposób weryfikacji klientów może wkrótce zrewolucjonizować rynek pożyczek online. Jest wygodny, ale i bezpieczny dla obu stron transakcji. Z jego zalet skorzystają zwłaszcza młodzi pożyczkobiorcy. Z pewnością to duży krok w stronę bezpiecznych metod potwierdzania tożsamości oraz zapobiegania próbom oszustwa.