Oblicz ratę pożyczki

Kwota pożyczki
Okres spłaty
Kwota pożyczki
Okres spłaty

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to wyjątkowo praktyczne i korzystne rozwiązanie, kiedy zaciągnięte wcześniej różne zobowiązania finansowe za bardzo obciążają budżet domowy. W takiej sytuacji konsolidacja okazuje się idealnym sposobem na obniżenie comiesięcznych rat i zarazem uporządkowanie swoich finansów. Najlepsze są oczywiście kredyty konsolidacyjne na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach, a więc z minimalną ilością formalności oraz bez opłat dodatkowych. Dobrze też, kiedy wszystko można załatwić online.

Pomoc przy kłopotach ze spłatą rat

Czasami łatwiej otrzymać kredyt lub pożyczkę niż później pilnować harmonogramu spłat. Problemy mogą mieć dwojaki charakter. Przede wszystkim, im więcej różnych zobowiązań finansowych, tym większe trudności ze znalezieniem wystarczających środków na terminowe spłacanie rat. W ten sposób może szybko dojść do zadłużenia, które systematycznie będzie narastać. 

Wyjściem z kłopotów finansowych na pewno nie jest wzięcie kolejnej zwykłej pożyczki. To w zasadzie działanie dobre na chwilę, ale konsekwencje bywają naprawdę przykre. Nawet, jeżeli uda się uzyskać kolejną chwilówkę, która zostaje przeznaczona na uregulowanie poprzednich zobowiązań, to przecież ciężko uznać takie działanie za rozsądne. W zasadzie można mówić o pozornym załatwieniu problemu, ponieważ dług narasta i do spłaty pozostaje kolejna pożyczka. Zresztą w którymś momencie i tak kolejni pożyczkodawcy będą odrzucać wnioski osoby z kilkoma niespłaconymi zobowiązaniami finansowymi. W takiej sytuacji pozostaje jedno wyjście, a jest nim kredyt konsolidacyjny.

Czym są kredyty konsolidacyjne?

Już sama nazwa wskazuje na charakter tego produktu finansowego. Konsolidacja polega na połączeniu dwóch lub więcej zobowiązań finansowych w jedno. W ten prosty sposób zamiast kilku rat pozostaje tylko jedna do spłaty. Ten fakt z pewnością pomaga w zarządzaniu budżetem domowym, ponieważ nie trzeba już pamiętać o wielu terminach na spłatę. Jednak najważniejsze jest co innego. Powstała jedna rata w ramach konsolidacji okazuje się niższa w porównaniu z sumą pojedynczych należności. Jak to możliwe? To proste – wydłużony zostaje okres kredytowania. Dzięki konsolidacji nieco odciąża się budżet domowy i tym samym łatwiej wyjść z poważnych problemów finansowych.   

Konsolidacja bankowa czy pozabankowa?

Kredyty konsolidacyjne kojarzą się przede wszystkim z ofertą bankową. Obejmują wtedy różne typy zobowiązań i umożliwiają połączenie kredytu gotówkowego, kredytu ratalnego, pożyczek, kredytu hipotecznego, ale również zadłużenie na karcie kredytowej czy przekroczenie limitu na koncie. A co z pożyczkami pozabankowymi? Różnie z tym bywa – nie wszystkie banki godzą się, aby w ramach konsolidacji uwzględnić również produkty pozabankowe. W wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny oferowany przez bank służy wyłącznie na spłatę zobowiązań bankowych. Owszem, w ramach konsolidacji można otrzymać dodatkową kwotę na dowolny cel, która mogłaby zostać wykorzystana na spłatę pożyczek pozabankowych. Pytanie, czy jest to rozwiązanie optymalne i wydaje się, że niekoniecznie. Co więcej, osoba ubiegająca się o tego typu kredyt powinna też mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Przy zobowiązaniach pozabankowych warto zatem zdecydować się na kredyt konsolidacyjny oferowany przez firmy pożyczkowe. To zarazem mniej formalności. Na pewno będzie weryfikowana tożsamość oraz dochody. W tym ostatnim przypadku czasami wystarczy oświadczenie o wysokości uzyskiwanych zarobków, ale niekiedy należy przedstawić wyciąg bankowy na potwierdzenie. Do konsolidacji konieczne są również umowy kredytów i pożyczek wraz z harmonogramem ich spłat.

Finansowe koło ratunkowe

Po kredyt konsolidacyjny najlepiej sięgać, kiedy zobowiązania finansowe jeszcze są spłacane w terminie. To z pewnością świetne rozwiązanie, ponieważ:

  • odciąża się budżet domowy i unika wpadnięcia w spiralę zadłużenia
  • obniża się comiesięczną ratę do spłaty
  • redukuje się ilość zobowiązań finansowych do jednego
  • zapobiega zapomnieniu o jakimś terminie na spłatę
  • optymalizuje się harmonogram spłat