Linia kredytowa jest wygodnym rozwiązaniem dla osób regularnie korzystających z możliwości otrzymania dodatkowej gotówki bez składania kolejnych wniosków i czekania na decyzję. Pieniądze dostępne są na koncie w postaci przyznanego limitu na konkretną kwotę do dyspozycji. To ciekawa oferta zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Co ciekawe, można też skorzystać z pozabankowej linii kredytowej albo z pożyczki odnawialnej.

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa przypisana jest do konkretnego konta. Mechanizm działania jest niemal identyczny z debetem, z tym że w przypadku linii kredytowej można uzyskać dostęp do zdecydowanie wyższych kwot. Dlatego to produkt finansowy, z którego wyjątkowo chętnie korzystają przedsiębiorcy, szczególnie właściciele mniejszych firm – zawsze mają pieniądze np. na wypłatę dla swoich pracowników, bez względu na to, czy kontrahenci uregulowali płatności za faktury w terminie. Proces uzyskania kredytu odnawialnego wiąże się z dość dużą ilością formalności do spełnienia, ponieważ wymagane jest sporządzenie osobnej umowy, a przede wszystkim przejście weryfikacji złożonego wniosku pod kątem wiarygodności klienta. Procedury są podobne, jak w przypadku pożyczki gotówkowej lub karty kredytowej.

W razie pozytywnej decyzji pieniądze pozostają do dyspozycji przez czas określony w umowie. Istnieje oczywiście opcja przedłużenia. Linia kredytowa ma ściśle określoną wysokość, a wybrana kwota po prostu powiększa saldo środków dostępnych na koncie. Co ważne, odsetek nie nalicza się od całej kwoty przyznanej, ale wyłącznie od tej wykorzystanej w danym miesiącu. Oznacza to, że jeżeli w ogóle nie skorzysta się z tych dodatkowych pieniędzy, to nie trzeba się martwić kosztami. Oczywiście samo otwarcie linii kredytowej nie jest darmowe i należy się liczyć z opłatą przygotowawczą, czy prowizją za przyznanie linii kredytowej. Pieniędzmi tymi można posługiwać się w dowolny sposób, a więc wykonując przelewy, wypłacając gotówkę w bankomacie albo dokonując transakcje bezgotówkowe np. w sklepach.

Pozabankowa linia kredytowa z wieloma korzyściami

Firmy z sektora pozabankowego coraz bardziej uatrakcyjniają swoją ofertę i dlatego wśród propozycji pojawiły się odnawialne limity pożyczkowe. Z oczywistych powodów nie są one przypisane do konta, ponieważ żadna instytucja pozabankowa nie ma prawa do prowadzenia indywidualnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. W tym przypadku przyznawana kwota zostaje wypłacona na podane konto i jest do dyspozycji klienta. Zasady działania są bardzo podobne, jak te obowiązujące w banku. Otrzymuje się zatem dostęp do środków finansowych w określonej wysokości, które można spożytkować w danym miesiącu w części lub w całości. Nie jest to jednak pożyczka odnawialna, mimo pewnych podobieństw. Podstawową różnicą jest termin spłaty, w przypadku pożyczki ograniczony zazwyczaj do miesiąca – jeżeli pożyczka zostanie spłacona, to niejako z automatu można otrzymać kolejną.

Warto podkreślić zalety tego rozwiązania, a przede wszystkim:

  • Niewiele formalności do spełnienia: Akceptowane są różne źródła dochodu, także te otrzymywane nieregularnie, więc to doskonałe rozwiązanie dla freelancerów, właścicieli stosunkowo niewielkich firm, osób żyjących z zasiłków i ze zbyt niską zdolnością kredytową dla banków. Nie wolno mieć jednak zadłużenia. Co ważne, wniosek składa się tylko raz, a nie jak to ma miejsce przy tradycyjnej pożyczce, że po jej spłaceniu należy ponownie wnioskować o kolejną.
  • Elastyczność: Klient decyduje o wysokości potrzebnej kwoty. To również duże bezpieczeństwo finansowe, ponieważ jest stały, całodobowy dostęp do awaryjnej gotówki. Z drugiej strony nie ma konieczności skorzystania w danym miesiącu z dostępnych środków. Ważne też, że nie trzeba od razu spłacać całej kwoty, ale co miesiąc zwrócić jedynie kwotę minimalną w wysokości zgodnej z podpisaną umową.
  • Odsetki płacone wyłącznie od wykorzystanej kwoty: Klasyczna pożyczka oznacza konieczność płacenia odsetek niezależnie od kwoty pożyczki – linia kredytowa, a w zasadzie linia pożyczkowa jest zatem korzystniejsza pod kątem kosztów pożyczki.
  • Budowanie pozytywnej historii kredytowej: Oczywiście tylko wtedy, kiedy wymagana kwota minimalna jest spłacana w terminie.

Linia kredytowa, także z oferty pozabankowej, jest zatem interesującym produktem finansowym dającym dużą swobodę w zarządzaniu własnymi finansami. Nie trzeba martwić się, że nagle zabraknie gotówki z powodu jakiegoś poślizgu z tytułu uzyskiwanych dochodów. Do dyspozycji pozostaje określona kwota, przy regularnej spłacie można nawet liczyć na podniesienie dostępnego limitu. To wygodne rozwiązanie, ale wymagające pewnej dyscypliny. Opóźnienia w regulacji płatności kończą się wypowiedzeniem umowy, zablokowaniem linii kredytowej, a przede wszystkim koniecznością natychmiastowej spłaty całości.