Jak poprawić zdolność kredytową?

Problem związany ze zbyt niską zdolnością kredytową dotyka bardzo wielu ludzi w naszym kraju i to nie tylko tych znajdujących się na początku swojej kariery zawodowej. Wystarczy, że mamy nieregularne dochody, brak stałej pracy, nieciekawą historię kredytową lub inne zobowiązania finansowe i przestajemy być w pełni wiarygodni dla banków. W takiej sytuacji jest bardzo ciężko otrzymać pomoc finansową, więc warto poprawić swoją zdolność lub poszukać alternatywnych rozwiązań.

Co zrobić, aby poprawić zdolność kredytową?

• Pozbądź się zbędnych zobowiązań
Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, a jednym z ważniejszych będą wszelkiego rodzaju obciążenia finansowe. Warto przyjrzeć się swoim finansom domowym właśnie pod tym kątem pamiętając, że każdy produkt kredytowy zmniejsza dostępną kwotę kolejnego kredytu, a niekiedy nawet uniemożliwia jego otrzymanie. Według banków posiadanie karty kredytowej bądź limitu debetowego na rachunku prywatnym oznacza możliwość sięgnięcia po takie wsparcie finansowe w każdej chwili, co ma wpływ na zmniejszenie aktualnej zdolności kredytowej. Jak widać, nie ma znaczenia, czy korzystamy z tej opcji, ale liczy się sam fakt istnienia takiej możliwości. Dobrze zrezygnować z karty kredytowej i limitów, a także wcześniej spłacić inne kredyty. Jeżeli byłoby to niemożliwe, to należy rozważyć skonsolidowanie wszystkich zobowiązań, gdyż i to wpłynie na zwiększenie zdolności kredytowej.
 
• Zadbaj o dobrą historię kredytową
Jeżeli na poważnie myślisz, jak poprawić zdolność kredytową, to jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego zajrzyj na stronę bik.pl, aby zamówić raport zawierający m.in. ocenę ryzyka kredytowego. To również szansa na skorygowanie ewentualnych nieprawidłowości w danych. Tak się składa, że niektóre instytucje zwlekają kilka miesięcy, aby wykreślić nieaktualne zobowiązania kredytowe w BIK. Wiele osób też zapomina, iż brak jakiejkolwiek historii kredytowej nie jest czynnikiem działającym na naszą korzyść, ponieważ potencjalny kredytodawca nie będzie miał żadnych informacji na temat naszej spłacalności. Dlatego zaleca się wzięcie wcześniej jakiegoś niewielkiego kredytu konsumenckiego i spłacenie go w terminie, co podniesie scoring punktowy w BIK. Pamiętajmy także, aby nie składać wniosków kredytowych do więcej niż trzech banków, co mogłoby skutkować obniżeniem naszego scoringu.
 
• Znajdź wiarygodnego współkredytobiorcę
Od razu należy zaznaczyć, że niekoniecznie musi to być ktoś z rodziny. Ważne, aby miał zdolność kredytową. Banki na pewno dokładnie to zweryfikują. W przypadku osób starszych dobrze sprawdzić, czy dany bank nie skróci okresu kredytowania z powodu wieku.
 
• Zdecyduj się na raty stałe
Bank wylicza naszą zdolność kredytową według pierwszych rat. Przy ratach malejących należy liczyć się z wyższymi ratami początkowymi o około 20-25% w stosunku do rat stałych. W związku z tym gorzej może przedstawiać się zdolność kredytowa. Owszem, stałe wpłaty oznaczają wyższe koszty kredytu, jednak w sytuacji, kiedy trzeba rozważyć każdy czynnik wpływający na podniesienie zdolności kredytowej, to właśnie one okazują się optymalnym rozwiązaniem.
 
• Maksymalnie wydłuż okres spłaty kredytu
Czas spłaty kredytu ma znaczenie. Oczywiście dłuższy okres kredytowania wiąże się z większymi kosztami obsługi kredytu, ale jednocześnie obniżeniem miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych, a to bezpośrednio wpływa na naszą zdolność kredytową. W dogodniejszej sytuacji będą tutaj osoby młode, dla których banki mogą wyliczyć maksymalny okres nawet na 35 lat. Kredyty zazwyczaj są udzielane na określony czas, w którym kredytobiorca kończy 70-75 lat, rzadko zdarza się, że ten okres zostaje przedłużony do 80. roku życia.
 
• Zadbaj o wkład własny
Ta sytuacja dotyczy kredytów hipotecznych. Obecnie nie dostanie się kredytu bez wkładu własnego i to w wysokości nawet 20%, ale warto mieć na uwadze, iż każda kwota dodatkowa wkładu własnego oznacza bardziej atrakcyjną ofertę kredytową, niższe oprocentowanie, mniejsze koszty odsetkowe, a zarazem mniejszy wymóg zdolności kredytowej.
 
• Wybierz odpowiednią walutę
Waluta kredytu również ma wpływ na naszą zdolność kredytową. Jeszcze kilka lat temu droższe były kredyty w złotówkach, ale obecnie ten trend się zmienił, co jest spowodowane wzrostem kursu franka szwajcarskiego. Teraz, aby otrzymać kredyt walutowy, trzeba wykazać się wyższą zdolnością kredytową. Zdecydowanie bardziej opłacalną opcją są kredyty w złotówkach.
 
• Pomyśl o cross-sellingu
Cross-selling jest sprzedażą dodatkowych produktów bankowych przy zaciąganiu kredytu. Chodzi najczęściej o ubezpieczenia lub lokaty. Skorzystanie z takiej oferty pozwala niejednokrotnie na obniżenie marży lub oprocentowania, a w konsekwencji możliwość wzięcia kredytu, także na większą kwotę.
 

Co zrobić, kiedy nasza zdolność kredytowa nadal jest zbyt niska, aby otrzymać kredyt?

Wbrew pozorom nie stoimy na przegranej pozycji i możemy dostać stosowną pożyczkę pomimo braku zdolności kredytowej. W takiej sytuacji należy rozważyć propozycję pożyczki od osoby prywatnej lub pozabankowych firm świadczących usługi pożyczek bez rejestrów. Serwis Concash.pl jest platformą, która współpracuje z wiarygodnymi pożyczkodawcami. Proces przyznawania pożyczki jest bardzo prosty i szybki, procedury zdecydowanie bardziej przyjazne i można również uzgodnić niezwykle atrakcyjne warunki.