Życie na kredyt ma swoje plusy, ale i minusy. Trzeba pamiętać, że to jednak spore obciążenie dla budżetu domowego. Co więcej, łatwo stracić kontrolę nad swoimi finansami i wpaść w spiralę zadłużenia. Dlatego warto wiedzieć, jak wyjść z długów, aby uporać się z problemami finansowymi.

Przyczyny popadania w zadłużenie

W wielu przypadkach winne jest życie ponad stan i brak uważności w wydatkach. Naprawdę nie ma sensu kupować rzeczy, na które trzeba zaciągnąć pożyczkę, jeżeli nie są one niezbędne do życia. Czasami warto wykazać się cierpliwością i po prostu zacząć oszczędzać na konkretny cel. Inna kwestia, że niektórzy z powodu słabego zorganizowania nie pamiętają o systematycznych spłatach należności – a przez to zadłużenie rośnie. Kolejne pożyczki problemu raczej nie rozwiązują, jeżeli nie przemyśli się precyzyjnej strategii wychodzenia z długów. Natomiast istnieje kilka rozwiązań, które z pewnością warto wdrożyć w życie, aby ustabilizować swoją sytuację finansową.

Pozbywanie się długów krok po kroku

Bez wątpienia proces wychodzenia z zadłużenia do łatwych zadań nie należy, ale przy dobrym planie powinien dać pozytywne skutki. Jeżeli zignoruje się sygnały alarmowe, to później jeszcze trudniej. A na co zwrócić uwagę? Symptomem, który powinien wzbudzić czujność jest pozorne utrzymywanie płynności finansowej. Tak się dzieje, gdy zobowiązania spłaca się z pieniędzy otrzymanych z kolejnych pożyczek. Można nawet nie zauważyć, że nie tylko wzrasta poziom zadłużenia, ale też pojawia się kłopot z pozytywną weryfikacją nowych wniosków o pożyczkę. Czasami dochodzi do tego, że trzeba się zmierzyć z firmą windykacyjną. Więcej na temat można znaleźć w artykule Na czym polega windykacja? Lepiej nie dopuszczać do tego i szybciej podjąć odpowiednie kroki.

Po pierwsze – znalezienie źródło problemu

Wbrew pozorom to naprawdę trudny etap, ponieważ z reguły należy się przyznać przed sobą do wielu błędów. Jednak to niezbędne, aby zastanowić się nad przyczynami obecnej sytuacji. Tylko w ten sposób można powiedzieć stop, wziąć odpowiedzialność za to, co się stało i doprowadzić do radykalnych nieraz zmian w kwestiach finansowych.

Po drugie – przejrzenie domowego budżetu

To pozwala zobaczyć, na co wydaje się pieniądze i gdzie ewentualnie szukać oszczędności. Przy wychodzeniu z zadłużenia z pewnością należy zrezygnować niektórych wydatków. Przez jakiś czas można obyć się bez wyjść do kina czy na siłownię. Nie trzeba również kupować nowych ubrań – najczęściej w szafie i tak znajduje się mnóstwo rzeczy, których nie nosi się od dłuższego czasu, a przecież można je odkurzyć. Często daje się też obniżyć koszty wyżywienia poprzez rezygnację z jedzenia na mieście. Przygotowywanie posiłków w domu to naprawdę spore oszczędności w skali miesiąca. Co ważne, wszystkie zakupy należy robić z pełnym brzuchem i gotową listą, aby nie kusić się na żadne promocje.

Ponadto warto przeanalizować wydatki na media. Bywa i tak, że wystarczy zmiana dostawcy, aby nieco obniżyć wydatki związane z użytkowaniem wody, prądu czy gazu. Znaczenie ma również rozsądne korzystanie z mediów. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia trzymanie sprzętów w trybie czuwania, kąpanie się w wannie wypełnionej po brzegi wodą albo zapalanie światła w pomieszczeniu, w którym aktualnie się nie przebywa.

Po trzecie – szukanie dodatkowych środków

Bywa to trudne, ale czasami należy się rozejrzeć po swoim mieszkaniu – na pewno niektóre sprzęty są niepotrzebne i można je spieniężyć. Pomocne też okazuje się jakieś dodatkowe zajęcie. W sytuacji zadłużenia naprawdę każdy grosz jest na wagę złota, więc dobrze się spiąć na jakiś czas, aby później odetchnąć z ulgą.

Po czwarte – rozmowa z wierzycielami

Najgorsze, co można zrobić, to siedzieć z założonymi rękami, że jakoś to będzie. Niestety, nie będzie, chyba że zacznie się działać. A rozmowa z wierzycielami to podstawa. W wielu przypadkach pozwala to uniknąć windykacji. Szczere przedstawienie sytuacji, a przede wszystkim wola wywiązania się ze wszystkich swoich zobowiązań zdecydowanie działa na korzyść dłużnika. Często udaje się wtedy opracować nowy plan na spłatę, który uwzględnia bieżącą sytuację finansową osoby zadłużonej.

Jedną z opcji jest również kredyt konsolidacyjny. Dzięki konsolidacji wszystkich zobowiązań zdecydowanie łatwiej zapanować nad całością długu. Nie trzeba się martwić, że zapomni się o jakimś terminie na spłatę, ponieważ zamiast kilku pozostaje jedno zobowiązanie do uregulowania. Co więcej, również comiesięczna rata ma niższą wartość ze względu na wydłużenie harmonogramu spłat. Innym rozwiązaniem jest refinansowanie, z tym że trzeba mieć określoną zdolność kredytową, aby móc z takiej opcji skorzystać.

A co zrobić, kiedy pojawia się zajęcie komornicze? Jak wyjść z długów komorniczych? Schemat w zasadzie jest identyczny – należy zacząć od rozmowy z wierzycielem, ponieważ tylko on jest w stanie odwołać komornika. Oczywiście nie pomoże zaklinanie rzeczywistości, ale konieczny jest konkretny plan na spłatę zadłużenia, a później jego realizacja. To jedyna sposób na przekonanie wierzyciela do zawieszenia lub zakończenia postępowania komorniczego.