Pożyczka prywatna to rodzaj zobowiązania udzielone dla osoby fizycznej lub firmy przez inną osobę fizyczną. To o tyle interesująca forma, że ustalenia umowne można dowolnie i samodzielnie modyfikować. Sprawdź czym jest pożyczka prywatna i kto może o nią wnioskować.

Pożyczka prywatna jest zobowiązaniem udzielonym na podstawie przepisów prawa cywilnego. Oznacza to, że między stronami panuje dowolność ustaleń ze względu na kodeksową swobodę umów. 

Różnica między pożyczką prywatną a kredytem

Aby móc skorzystać z kredytu gotówkowego lub chwilówki najczęściej trzeba posiadać zdolność kredytową, która stanowi zabezpieczenie i gwarancję dla banku lub innej instytucji finansowej, że klient spłaci zadłużenie terminowo. W celu zbadania zdolności kredytowej pożyczkodawcy sprawdzają Krajowy Rejestr Długów, BIG i niejednokrotnie historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Na udzielenie kredytu najczęściej największy wpływ ma to ostatnie. Pozytywny scoring w BIK pozwala na udzielenie zobowiązania, ale nie tak łatwo go uzyskać. Aby bank negatywnie ocenił zdolność kredytową wystarczy kilka opóźnień w spłacie zobowiązania lub nawet niewielkie, stare, zapomniane i dawno przedawnione zobowiązanie figurujące w rejestrze. W takiej sytuacji pożyczkodawca odmówi udzielenia pożyczki. 

Inaczej sprawa wygląda podczas udzielania pożyczek prywatnych. Pożyczkodawcą najczęściej są osoby fizyczne, niejednokrotnie inwestorzy mogący pozwolić sobie na wsparcie finansowe innych. Ofert pożyczek prywatnych jest bardzo dużo, najczęściej można znaleźć je w Internecie, a zawarcie umowy nie jest obarczone wizytą w banku lub innej instytucji finansowej. 

Pożyczki prywatne mogą być zaciągane pod zastaw nieruchomości lub ruchomości. Niejednokrotnie zdarza się tak przy większych kwotach pożyczek, wszak pożyczkodawca może chcieć zabezpieczyć w jakiś sposób swoją wierzytelność. Gdy jakimś cudem nie uda się spłacić pożyczki, zabezpieczenie może przejść na własność pożyczkodawcy. Takim zastawem może być mieszkanie, dom, samochód lub inne ruchomości o znacznej wartości. 

Kto może wnioskować o pożyczkę społecznościową? 

Pożyczkobiorcą może być praktycznie każdy. Może nim być zarówno osoba fizyczna jak i firma. Pożyczkodawca najczęściej nie bada w żaden sposób zdolności kredytowej przyszłego klienta, ani nie wymaga dostarczania zaświadczenia o dochodach. Dlatego pożyczka prywatna dostępna jest również dla osób, które nie wykazują żadnego dochodu. Aby zaciągnąć zobowiązanie zazwyczaj wystarczy dowód osobisty, ukończony 18 rok życia i posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Do zawarcia umowy potrzebne będą tylko poniższe dane: 

  • adres zamieszkania;
  • numer rachunku bankowego;
  • numer telefonu;
  • PESEL;
  • dane z dowodu osobistego.
  • Dodatkowo, jeśli nie ma możliwości aby pożyczka wpłynęła na konto bankowe, można wnioskować o kwotę przekazaną w gotówce tuż po podpisaniu umowy. 

Czy jest to bezpieczne? 

Najbezpieczniejszą formą pożyczki prywatnej jest pożyczka od osoby, którą dobrze się zna. Największym atutem i zarazem wadą pożyczek prywatnych jest brak kontroli i swoboda zawierania umów. Dlatego decydując się na zawarcie umowy pożyczki prywatnej należy bardzo dokładnie przeczytać warunki umowy. Sprawdzić wszystkie koszty, całkowitą kwotę pożyczki i klauzule mówiące o ewentualnych konsekwencjach w momencie opóźnienia spłaty. 

Pożyczka prywatna bez dochodów

Jest to szczególna forma pożyczki, przeznaczona dla osób, które nie mają możliwości otrzymać kredytu w banku. Pożyczkodawca nie bada zdolności finansowej ani nie żąda dostarczenia dokumentów wykazujących dochody. Niejednokrotnie jest to jedyna możliwość pożyczkobiorcy do otrzymania dodatkowego finansowania. Usługa ta kosztuje więcej niż w banku. Oprocentowanie i prowizje mogą mieć wyższe wartości niż te udzielane przez bank. Wynika to z konieczności lepszego zabezpieczenia pożyczkodawcy. Pomimo tego, nie każda pożyczka prywatna może być droga. Niektóre firmy chcąc wyróżnić się na tle konkurencji proponują atrakcyjne oferty kredytowania oraz różnego rodzaju promocje. Dlatego przed skorzystaniem z jednej oferty warto sprawdzić asortyment konkurencji aby móc skorzystać z najlepszej możliwej opcji.