Przez wiele osób pojęcie pożyczki, jak i kredytu jest używana naprzemiennie. W praktyce jednak oba określenia są od siebie różne i warto wiedzieć, jakie są wady, jak i zalety tych produktów finansowych. W tym artykule dowiesz się jakie rozwiązanie będzie lepszym wyborem w przypadku Twojej aktualnej sytuacji oraz celu, na jaki ma zostać przeznaczone zobowiązanie. Zacznijmy od przedstawienia różnic i opisania poszczególnych form otrzymywania środków finansowych.

Pożyczka pozabankowa - wady i zalety.

Pożyczki mogą zostać udzielone przez każdą osobę lub instytucję pod warunkiem, że pożyczkodawca jest właścicielem pieniędzy. Operacja udzielenia danej kwoty jest regulowana przez kodeks cywilny w przypadku kwoty przewyższającej 500 zł. Wsparcia finansowe na mniejsze sumy nie muszą być zapisywane w postaci formy umowy pisemnej.

Pożyczki pozabankowe mogą zostać przyznane osobie, która jest zadłużona oraz posiada negatywną historię w rejestrach. Ponadto pożyczkodawcami mogą być prywatni Inwestorzy, którzy udzielą wsparcia finansowego na bardzo korzystnych warunkach - przy niskim oprocentowaniu. Wadą dla pożyczkodawcy może być fakt, iż udzielają wsparcia finansowego na własną odpowiedzialność i z własnego kapitału. Natomiast pożyczkobiorca ma możliwość skorzystania z otrzymania środków finansowych, nawet w sytuacjach, gdzie banki wystawiają decyzję negatywną.

Cechy pożyczek:

Kredyt bankowy - wady i zalety.

Kredyty są udzielane przez instytucje bankowe oraz SOKI. Jest to zobowiązanie polegające na udostępnieniu danej kwoty pieniędzy na dany cel oraz ustalenie terminu, w jakim kredytobiorca musi spłacić zaciągnięty kredyt. W przypadku tej formy osoba zaciągająca wsparcie finansowe musi przeznaczyć je cel, który został określony w umowie pisemnej. Wadą kredytu jest fakt, iż pozytywna ocena zdolności kredytowej nie wiążę się z tym, że kredytobiorca otrzyma sumę pieniędzy, jaką potrzebuję. Banki w takiej sytuacji mogą zaproponować mniejszą sumę. Zobowiązania w takiej formie wiążą z załatwieniem stertą formalności.

Cechy kredytu:

  • wymaga jest weryfikacja zdolności kredytowej, na którą składa się wiele czynników
  • zaciągnięcie kredyty wymaga podanie celu, na jaki ma zostać przeznaczony
  • kapitał jest oddany do czasowej dyspozycji i nie jest własnością kredytobiorcy
  • wymagane jest sporządzenie umowy pisemnej z terminem spłaty

Kredyt czy pożyczka - co będzie lepsze?

Odpowiedz na to pytanie jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Dla osób potrzebujących dużej kwoty (np. na budowę domu), kredyt prawdopodobnie wyjdzie korzystniej z racji tego, że po pierwsze - ciężko będzie znaleźć prywatną osobę dysponującą takim kapitałem a po drugie - oprocentowanie w skali bardzo długiego okresu (np. 30 lat) może być niższe. Oczywiście warto się zapoznać z ofertami różnych instytucji, aby zrobić analizę lub skorzystać z usług doradcy finansowego.

Pożyczki natomiast mają wiele zalet w przypadku kwot nieco mniejszych (np. do 100 tys. zł.). W przypadku znalezienie zaufanego inwestora, który woli przeznaczyć swoje środki pieniężne na inwestycję, jaką jest pożyczka to cena końcowa zobowiązania może wyjść znacznie korzystniej. Wiele osób trzyma swoje oszczędności na lokatach bankowych z bardzo niskim oprocentowaniem (dajmy na przykład 3%) - taka osoba woli zainwestować swoje oszczędności w pożyczkę dla osoby, która jest skłonna zapłacić dwa razy tyle. Oprocentowanie w wysokości (np. 6%) jest korzystne dla pożyczkodawcy, jak i dla pożyczkobiorcy, ponieważ otrzymanie kredytu z tak niskim oprocentowaniem jest praktycznie niemożliwe.