Dostępne są różne formy finansowania, dzięki którym można choć trochę podreperować domowy budżet. Wybór zależy od kilku czynników, a zwłaszcza od zdolności kredytowej, indywidualnych preferencji oraz wysokości wnioskowanej kwoty. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć zalety i wady konkretnych rozwiązań, aby wybrać opcję optymalną dla siebie. Porównajmy zatem obie możliwości, czyli pożyczkę pozabankową oraz kartę kredytową.

Dobry zwyczaj – mądrze pożyczaj

Wzięcie pożyczki, kredyt odnawialny czy specyficzna forma kredytu w postaci karty kredytowej – to tylko niektóre z możliwości na uzyskanie dodatkowych funduszy. Oczywiście trudno wskazać najlepsze rozwiązanie, idealne praktycznie dla wszystkich, ponieważ każde ma swoje plusy i minusy. Dlatego tak ważne, aby nie podejmować decyzji dotyczących finansów w sposób nieprzemyślany i pod wpływem impulsu. Na początek warto zastanowić się nad sensownością zaciągnięcia zobowiązania finansowego w kontekście realnych możliwości terminowej spłaty zadłużenia. Dopiero kolejnym krokiem powinien wybór optymalnej formy finansowania.

Procedury przyznania pożyczki i karty kredytowej

Karta kredytowa jest produktem bankowym, więc jej otrzymanie wiąże się z koniecznością dostarczenia zaświadczenia potwierdzającego wysokość średniego wynagrodzenia miesięcznego – zazwyczaj chodzi o okres trzech miesięcy. W przypadku emerytów będzie ostatni odcinek emerytury, a osób prowadzących działalność gospodarczą np. dokument z ZUS-u o niezaleganiu ze składkami, a ponadto potwierdzenie faktu prowadzenia owej działalności. Należy też przedstawić dowód osobisty. Lista wymaganych dokumentów może być dłuższa, w zależności od ustaleń konkretnego banku.
Pożyczkę pozabankową niekiedy można otrzymać na sam dowód, o ile wnioskowana kwota nie jest zbyt wysoka. Wszystko załatwia się wygodnie online w ciągu zaledwie kilkunastu minut – tyle potrzeba na wypełnienie prostego formularza. Równie szybko pieniądze mogą trafić na konto, o ile decyzja jest pozytywna.

Wysokość pożyczanej kwoty

Limit na karcie kredytowej zależy w głównym stopniu od zdolności kredytowej, która jest weryfikowana przez bank. Każdy przypadek rozpatrywany jest zatem indywidualnie. Na większy limit mogą liczyć osoby z wyższym wynagrodzeniem i niewielką ilością zobowiązań kredytowych.
Pożyczka pozabankowa dla nowych klientów zazwyczaj nie jest zbyt wysoka, chyba że pożyczkobiorca ma dobrą historię kredytową w BIK-u albo korzysta z formy pożyczki pod zastaw. Jednak najczęściej są to kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Stali i wypłacalni klienci firm pożyczkowych mogą liczyć na wyższe kwoty.
Warto podkreślić, że pożyczkę pozabankową można przeznaczyć na dowolny cel. Otrzymane pieniądze są zatem do dyspozycji pożyczkobiorcy i to od niego zależy, co z nimi zrobi. Z kolei karta kredytowa związana jest z transakcjami bezgotówkowymi. Można zapłacić nią w sklepie lub kupić bilet lotniczy, ale problem pojawia się przy potrzebie gotówki. Teoretycznie jest możliwa opcja pobrania pieniędzy z bankomatu, ale jest to obciążone naprawdę sporymi kosztami.

Koszty karty a koszty pożyczkowe

Bardzo istotny wydaje się fakt, że już samo wydanie i posiadanie karty kredytowej związane jest z ponoszeniem określonych kosztów i nie ma nawet znaczenia, czy z niej się korzysta. Warto sobie to uświadomić jeszcze przed podjęciem decyzji o złożenie wniosku o kartę. W przypadku pożyczki pozabankowej koszty ponosi się dopiero po zaciągnięciu zobowiązania finansowego. Co ważne, niektóre firmy pożyczkowe proponują pierwszą darmową pożyczkę. Oznacza to, że oddaje się dokładnie tyle, ile zostało pożyczone. Nie ma żadnych opłat, oprocentowania i prowizji. Wysokość pożyczanej kwoty wynosi zazwyczaj kilkaset do 2 000 zł.
W przypadku karty kuszący bywa okres bezodsetkowy, czyli brak opłat i odsetek przy spłaceniu zadłużenia w określonym terminie. Trwa on najczęściej od 52 do 56 dni i trzeba potem dokonać spłaty co najmniej kwoty minimalnej, aby móc dalej korzystać z karty. Problem w tym, że po okresie bezodsetkowym dochodzi oprocentowanie zadłużenia, którego wysokość wynosi zwykle od 10 do 20% w skali roku. Ponadto bardzo łatwo stracić wszelką kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi – są to przecież pieniądze banku i nie widać ich ubytku na koncie indywidualnym.

Karta kredytowa czy pożyczka pozabankowa

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zatem dokładnie rozważyć nie tylko swoje potrzeby, ale również krytycznym okiem spojrzeć na swój rozsądek finansowy. Karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie ulegają za bardzo zakupowym szaleństwom i będą pamiętać o regulowaniu w terminie przynajmniej kwoty minimalnej. Z kolei pożyczka pozwala na swobodne korzystanie z pieniędzy, od razu znana jest całkowita kwota do spłaty oraz harmonogram, a tym samym łatwiej kontrolować cały proces.